By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

O tajemnicach nocnych ptaków - relacja z Nocy Sów w Lesznie

Dla wielu ludzi sowy to tajemnicze ptaki. Nie ma się co dziwić, bo wiele z nich prowadzi nocny tryb życia i właśnie z tą częścią doby są kojarzone. Dlatego też, nikt nie szuka ich w ciągu dnia, a zobaczyć sowie zjawy nocą to nie lada sztuka. Aby lepiej poznać uznawane za symbol mądrości sowy, organizacja Ptaki Polskie po raz kolejny zaprosiła wolontariuszy i edukatorów z całego kraju do zorganizowania warsztatów edukacyjnych pod hasłem ?Noc Sów?. Była to już szósta edycja tego wydarzenia. Na wspólne odkrywanie sowich tajemnic - mocy ich hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru wybraliśmy się do Leszna.

Rozpoczęcie warsztatów zaplanowano na godzinę 18:00. Po oficjalnym powitaniu uczestników wydarzenia, w jednej z sal gimnazjum nr 5 odbyła się projekcja filmu w całości poświęcona, głównym bohaterkom tego wieczoru. Dzięki niej przybyli na Noc Sów poznali zwyczaje, zachowanie i inne ciekawe rzeczy związane z życiem gatunków sów spotykanych w Polsce. W międzyczasie wysłuchaliśmy interesującego wykładu o sowach oraz ich obecności w polskiej kulturze i wierzeniach. Ze znakomicie omówionej prezentacji, dowiedzieliśmy się chociażby tego, skąd pochodzi nazwa Płomykówka i dlaczego w Polsce tak skrupulatnie tępiono ten gatunek. W innej sali, przy użyciu mikroskopu, z bliska przyglądaliśmy się wypluwkom - zlepkom sierści i niewielkich kości pochodzących od gryzoni, które stanowią główne pożywienie sów. Każdy uczestnik, którego oglądanie niestrawionych resztek pokarmu nocnych ptaków nie usatysfakcjonowało w pełni, mógł własnoręcznie, korzystając z pęsety i szkła powiększającego, przeanalizować skład wypluwek. Wszystko to pod bacznym okiem organizatorów i ekspertów w dziedzinie sowiego życia. Kolejnym punktem imprezy był wykład dotyczący zagrożeń ptaków oraz profilaktyki i ich ochrony. Dzięki niemu uczestnicy otrzymali sporą dawkę wiedzy na temat tego, jak stwarzać sowom, przyjazne do życia warunki oraz tego, że obecność tych gatunków ptaków bardzo korzystnie wpływa na cały ekosystem i okoliczną przyrodę. Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację o sekretach udanych polowań nocnych drapieżników, którą omówił ornitolog Grzegorz Lorek. Dzięki jego zaangażowaniu mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się skrzydłom puszczyka i przeanalizować specjalnie wcięcia na ich krawędziach, wykształcone po to, aby rozpraszać powietrze i tym samym tłumić dźwięk poruszających się, podczas lotu, skrzydeł. Porównywaliśmy także poziom hałasu generowany przez wspomniane skrzydła puszczyka, z natężeniem dźwięku jaki występuje w trakcie przelotu łabędzia. Niemałą atrakcją okazał się fragment filmu zestawiający lot gołębia, sokoła i płomykówki. Duże wrażenie na oglądających zrobiła różnica w przelocie dwóch ostatnich ptaków. Już po zakończeniu warsztatów udało nam się zamienić z panem Grzegorzem kilka słów oraz wymienić spostrzeżeniami na temat okolicznych atrakcji ornitologicznych w tym także miejsc, w których można obserwować sowy. Podczas imprezy nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, którzy mogli skorzystać z kącika zabaw. Dla głodnych, nie tylko wiedzy, przygotowano słodki poczęstunek, który miał umilić przyswajanie nowych porcji wiadomości. Mimo tego, że podczas spotkania nie udało się wyjść w teren i posłuchać odgłosów tych nad wyraz interesujących i niesamowitych ptaków, wszyscy uczestnicy szóstej edycji Nocy Sów do domów wracali zadowoleni i głodni kolejnej porcji wiedzy. 

Sama Noc Sów to niewątpliwie bardzo interesująca inicjatywa, która zasługuje na to, aby ją promować i wspierać. Dzięki akcjom takim jak ta, miłośnicy przyrody mogą nie tylko poznać jej tajniki i sekrety, ale także spotkać wiele ciekawych osób i podzielić się z nimi swoimi pasjami.

About

Integer posuere erat a ante venenati dapibus posuere velit aliquet. Fusce dapibus, tellus cursus commodo, tortor mauris sed posuere.

Quick Links